2005-04-21 01:53

by Vasil Kolev

Сутринта се разходих до старата квартира, за да взема “The confusion” и да занеса на братовчедка ми няколко книги за четене (и да я видя как е и какво прави (мъчи се да пише на pascal, щото това и искат в специалността – тъпа история, да караш художници да програмират)).

Последва лекцията по мрежова сигурност, на която дадох на Пенчев книгата, и проведохме контестациите на тестовете (бяха доста лесни, все пак имаше само ~30 теста). После се изнесохме да пием бира.
(имаше един шанс RMS да е на бирата, ама се размина, и слава богу – ако се бяха засекли с червото, вероятно щеше да се получи много весела ситуация)

На ИББ говорихме за бая интересни неща, като специално внимание отделихме на AIO и въпроса защо всъщност флага O_NONBLOCK няма никакво влияние в/у descriptor-ите, които са към файлове по диска. Около това и идеята как всъщност select() може да се справя с desriptor-и към файлове възникна въпроса всъщност буфера на descriptor-а отделна памет ли е, в която се копират данните, или е remap-нати страници от buffer-cache. Според Делян първият начин е по-лесен за писане, според мене вторият е правилния, и не създава такива проблеми с консистентността.

Имаше и други забавни теми, които в момента ми се губят, ако някой иска, да ги допише в коментарите.

Ааа, да си напомня да пратя информацията, която бях събрал за GPS часовник на Весо, понеже има да желание да пуска stratum 1 ntp сървър в университета.

9 Responses to “2005-04-21 01:53”

  1. Делян Делчев Says:

    Интересна тема за дискусия бе според мен темата за анонимизирането на данните. Предложеният подход, според мен, би имал доста положителен успех, като изключим това, че потенциалните комуникиращи се, се издават винаги, заради създаването на шум.

  2. Васил Колев Says:

    Да, това трябва да седна и да го разпиша, идеята ти беше наистина много добра :)

    Спомних си още нещо, в един момент изкарах малтусовата теория неприложима, понеже поне за момента нямаме подходящи оръжия, за да я приложим ефективно.

  3. Васил Колев Says:

    ….и си спомних още един момент, който просто трябва да остане в историята – desync си сложи моите очила на хуя си, и го снима (после се наложи да си ги измия), като ми прати снимката, ще я кача някъде.

  4. Петър Пенчев Says:

    Ааааааа аз май бях малко прекалено отнесен по време на малката част от обсъждането за non-blocking file descriptors… или просто не съм бил, когато сте говорили наистина за select(). През цялото време си мислех, че в подходящ момент от разговора ще вмъкна, че FreeBSD-шкото kqueue() може да бъде убедено да работи по такъв начин с файлове, макар че това не е съвсем същото като select() в non-blocking режим – в тази си употрвба kqueue() май повече прилича на dnotify() или както последно се казва това нещо под Linux. Все пак остава фактът, че tail -f на повече от един файл (а всъщност май и на само един файл) е реализирано точно по този начин – с kqueue(), което съобщава, когато във файла се появявт още данни.

    И все пак си остава въпросът за семантиката на non-blocking достъп до истински дисков файл – дали сигнал за поява на данни трябва да се появи, когато предварително заявените за четене данни бъдат действително прочетени от диска (това много силно ми напомня Windows NT I/O Completion Port, където също винаги трябва да има един outstanding read), или просто когато *във файла* се появявт още данни, сложени там от друга програма или някакво друго нещо (примерно NFS или нещо такова… за смисъла от този вариант виж tail -f).

  5. Петър Пенчев Says:

    Уф, а вече наистина съм заспал – в началото на предишния коментар трябваше де пише “малката част от обсъждането на non-blocking file descriptors, *в която аз взех участие*”.

  6. Иван Бояджиев Says:

    Аз закъснях (малко) и за първи път присъствах на ИББ (още незнам какво означава точно :)). За щастие изпуснах простотиите и се разположих на една маса с познати от курса в софийския. Тепърва се “запознавах” с много хора. За повечето хора се носеха легенди (повечето добри :)) – някои са ми помагали дори без да подозират. Аз останах много доволен, не сам подозирал че ще има толкова напреднали (да не кажа светила) хора които знаят всичко по даден въпрос и говоренето им не е от рода – как да си пусна това или онова (защото го знаят всички), а кой алгоритъм е по добър и което е по-важното – защо. За жалост едва не закъснях другата сутрин за рабора, незнам вие как издаржате (ако това е всеки ден де …) – сигурно сте свикнали и не ви прави впечатление.

  7. Alexander Velin Says:

    “..знаят всичко по даден въпрос..”

    that’s it, you’ve just made my day<

  8. Георги Чорбаджийски Says:

    (И)нтернет (Б)ира (Б)ългария

  9. Георги Чорбаджийски Says:

    С светила тогава е нямало :) аз си бях у дома.

Leave a Reply