2005-05-10 22:10

by Vasil Kolev

Официално е, Лари Лесиг ще идва в София, тук могат да се видят подробностите и програмата. Ще го записваме :)

Утре Булгара свирят в О!Шипка, елате да ги чуете :)

Понеже листите, до които изпратих снощното описание на теста на UniBG нямат публичен архив (даже users@unibg.org), ще опиша тук какво точно стана.

Теста се състоеше в това да се закачи сървър с NICKLEN=2 и да се види как ще влияе на мрежата. Ако сървъра е hyb6, не влияе, но ако е hyb7, започва да избива потребителите с по-дълги nick-ове, използвайки пълния си bandwidth за целта. Резултата беше убийствен, от 20000 потребителите за 10 минути паднаха до около 1800, и вероятно щяха да се спрат на около 100 (постоянно влизащи и излизащи), ако теста беше продължил още около 10-15 минути. Страничен ефект беше, че services, sanserv и другите подобни неща в мрежата не издържаха и изпадаха (разкачиха се и някои сървъри).
Лошото е, и че страшно трудно може да се спре такъв проблем, ако е имал време да избие по-голямата част от мрежата – в крайна сметка сървъра, с който се правеше теста, беше jupe-нат след като го спрях. Приличния начин за спиране включва firewall-ване на лошия сървър от мрежата или пипане по настройките на сървърите. Заплахата не и особено нереална – историята познава поне 3-4 пробива на irc сървъри в рамките на UniBG
Колкото за другите оплаквания – предупредих преди правенето на теста, и го правех в не-чак-толкова натоварен период.

Видях и историята на UniBG, дето се помещава на cult.bg – идиотска история, аман от пишман историци, тоя е направо като жълт журналист, само със скандалите се е занимавал, преувеличавал е, мазал е и т.н… Накрая ще събера един архив на листите от 97 насам и ще го публикувам, да могат хората сами да решат кое е вярно и кое не.

7 Responses to “2005-05-10 22:10”

  1. Канев Says:

    Това с архива ще е интересно.

  2. Петър Пенчев Says:

    …и само ще остане въпросът дали хората, които са писали в листи, които тогава не са били публични (а явно и все още не са), са съгласни да публикуваш писанията им публично :) Не ти завиждам, ако се заемеш със задачата да се свързваш с всеки, който е писал, и да го питаш за разрешение… имаше подобна история преди няколко месеца във връзка с copyrights на файлове във FreeBSD source tree и беше… интересно :)

  3. Васил Колев Says:

    Да си призная честно, през оная работа ми е за хората, които ги е срам да покажат кво са вършили преди няколко години в UniBG, и си мисля, че ще направя голяма услуга на всички, като покажа какво точно се е случвало тогава. До момента съм отказал 2-3 човека изобщо да се занимават с мрежата само като им пратих копие на моя архив на admins@unibg.org (2000-2001).

  4. Петър Пенчев Says:

    Ти може да го виждаш като услуга; други хора може да го виждат като абсолютно нежелано разпалване на стари спорове/вражди и т.н. Да не говорим за това, че *трети* хора може да бъдат изненадани от неща, които са били говорени по техен адрес в момент, в който този, който ги е казвал, е предполагал, че това, което казва, ще си остане в рамките на тази листа – ще си остане между хората, които я четат.

    Това не е въпрос на срам – това е въпрос на елементарен netiquette и уважаване на това, че затворените листи са си точно това – затворени – и хората го знаят и се държат подобаващо. Безогледното даване на публичност на такива архиви/съобщения може да бъде също толкова неприятно и направо вредно и лошо, колкото и цитирането на мейлове, ICQ/IRC/etc съобщения и т.н., които някой е изпратил лично до теб, в частен/личен разговор между двамата, БЕЗ да предполага, че на теб може да ти хрумне да го покажеш на някой друг.

  5. Петър Пенчев Says:

    А, и просто да поставя нещата в перспектива за страничните наблюдатели: не съм, и кажи-речи не мога да си спомня някога да съм бил, член на листата admins@unibg.org – освен може би за един кратък период преди доста години. Причината да скимтя сега не е, че мен самия ме е срам от нещо, което съм писал или не там – въпросът наистина е съвсем принципен, съвсем прост netiquette – а дори и не net-, а просто етикет на общуване между хора и уважаване на правото им да преценяват какво пред кого говорят.

  6. Васил Колев Says:

    Поне според мен това е история, и изваждането на тези архиви основно може да помогне да се изяснят някои стари глупости и да не се вярва на всякакви писани глупости по въпроса – не знам дали си чел оная история на мрежата, ама ако я прочетеш, мисля, че и ти ще се съгласиш, че има сериозна нужда от корекции.

    За въпроса дали сега е подходящо време – за архивите до 2000 си е, понеже много малко от хората, които тогава са се занимавали с мрежата, се занимават и сега, на повече и изобщо не им пука.

  7. Петър Пенчев Says:

    Продължавам да не съм съгласен, но може би ще е по-добре този разговор да го проведем на живо – вчера вечерта не му беше нито времето, нито мястото. Просто ще те помоля да не го правиш засега.

Leave a Reply