FOSDEM 2025 – на български

by Vasil Kolev

Случихме FOSDEM 2025.

Мисля, че това беше събитието, в което наляхме най-много усилия много хора. Получи се много добре (така де, с по-малко проблеми от очакваното)

Нещата започнаха още на предишното издание, където в NOC-а дойде да ни види Martijn Braam и да ни каже “беше ми скучно по едно време и тука си направих аудио миксер със сравнително проста платка и едно Teensy 4 за контролер”…
(пак от при него, нашата версия на миксера и ethernet switch-а)

И се започна нов дизайн на кутията (неофициално версия 2.5). Версия 2 беше една 4-портова мрежова карта на USB със switch в нея, една capture карта, базирана на MS2131 чип (с вграден loop-out) и един USB hub, на който да се закачат. Всичко останало се вършеше от един лаптоп, който ползвахме за encoder, да показва статус и всякакви такива неща.

Планът за новия дизайн беше:
– да махнем лаптопа
– да сложим екран на кутията
– да си спестим всякакъв друг хардуер, съответно
– да си вградим аудио миксер
– да имаме начин да си зареждаме батериите на микрофоните в движение
– (съвсем нагло, не успяхме) да вградим приемник за микрофоните в миксера

Съответно, Martijn и Ангел от наша страна се заеха с дизайн на платки.
(около това аз осъзнах колко мразя хардуера)

Не знам дали мога да разкажа всичко случило се в рамките на годината. Най-лесно е е да се види history-то на video repo-то.

Малко интересни моменти:
cursor.c, нещо малко, което като се preload-не, прави всяко ползване на SDL да крие курсора. Защото иначе ако човек прави с ffmpeg изход към HDMI порта на компютъра, поне в Debian остава един курсор в горния ляв ъгъл (написването и тестването на цялото нещо отне по-малко време от rebuild на ffmpeg, та за това е в такъв вид);
Инструкции за сглобяване, заедно с план за поточна линия/workshop за сглобяване на много кутии от много хора;

Martijn направи много хубаво видео за кутията, и с Ангел я представиха в една от лекциите на FOSDEM, записът вече е качен.

За основен компютър вътре в кутията избрахме Radxa x4. Изискванията ни бяха да е x86-64, да има Intel-ско GPU (защото за тях има mainline support за хардуерен encoding), и да е достъпна/налична. Има един много полезен сайт на Martijn, hackerboards.com, в който човек може да търси каквото компютърче му трябва. Първоначално тествахме с Raxda X2L, но заемаше доста място, и имаше проблем със захранването (оправен в по-новите версии, но все пак). В крайна сметка се оказа, че за подобни пари можем да вземем 110 X4-ки, с вграден eMMC flash и всякакви екстри (вкл. bluetooth/wifi, които не ползвахме), и се спряхме на тях.

Ще отделя малко повече време на историята на вентилаторите, понеже имаше много въпроси защо звучат така. Без да изпадам в подробности, които не разбирам, ситуацията е следната:
– на power board-а си имаме чип, който може да контролира вентилаторите, по документация или със стойност на PWM, или на база обороти;
– контролът на база обороти не работи. След като написах една реализация, която следваше дословно datasheet-а и не свърши никаква работа, отидох да видя source за същото нещо в linux kernel, и се оказа, че и там не го ползват на база обороти;
– поради някакви неща с навързването, чипът може и да поддържа един байт за PWM, но на практика има разлика само при 3-4, при всички останали или спира, или е на максимална скорост;
– Въпреки, че сме купили еднакви, хубави вентилатори, различните стойности на PWM-а имат различен ефект върху тях. Също така, различна температура/влажност в стаята, фаза на луната и т.н. също влияят различно. Което води до това, че понякога вентилаторите спират и трябва да им се вдигне стойността да развъртят, което води до виене;
– Което виене вероятно се чува на прилична част от лекциите;
– Понеже на дъното на кутията имаме 2 мм метална пластина, която го покрива цялото и я ползваме за радиатор, имаше разговор дали да не ги спрем изобщо (понеже по време на тестовете не успяхме да го прегреем), но не ни се рискуваше.

За съжаление, в много от лекциите ще се чува звукът на тези вентилатори. Ако някой измисли филтър да го махнем, да пише…

Металната пластина на дъното се оказа невероятно добра идея. Всичко дойде от там, че ако бяхме следвали стария принцип на закрепяне, трябваше да проектираме и 3d-принтираме много много различни и дребни части, които някакси да закрепим за малкото дупки на кутията многото платки. Идеята да направим една голяма платка отпадна много бързо, понеже две от платките изобщо не бяха правени от нас (Radxa x4 и HDMI capture картата), и щеше да затрудни много процеса на дебъгване и правене на нови ревизии. В един момент си казахме “а защо не просто едно желязо и да завиваме в него”, което почти като страничен ефект се оказа невероятно ефективен радиатор (преди него Radxa x4-ката прегряваше и забиваше в рамките на 10 минути, а Radxa X2L си смъкваше процесора на 500MHz, и обмисляхме всякакви варианти за охлаждане).

Октомври и ноември около други неща бяхме поприключили дизайна, и започна поръчването на всички части. Добрите хора от МиНоЛаб ни услужиха с място, където да струпаме всичко, да можем лесно да товарим и разтоварваме и да сглобяваме. Събрахме части за 70 кутии и организирахме sweatshop по Коледа, в който да ги сглобим, с допълнителна стъпка малко след нова година да инсталираме екраните.
(първоначалният план беше да сглобяваме в initLab, но щеше да ни е трудно да се съберем, и съвсем не ми се мисли как щяхме да носим кашоните с неща нагоре-надолу по ония стълби. За това в initLab беше повечето тестване и разни други разработнически дейности)

Не знам дали мога да обясня какво невероятно преживяване беше сглобяването. 10-15 човека, в дните между Коледа и нова година и после първия weekend на януари, от купчина части и джунджурии направихме 70 работещи, инсталирани и тествани кутии, с които преценихме, че може да се случи FOSDEM (60 за залите и 10 резервни). Ако се бяхме забавили с още една седмица, можеше да направим още, но твърде много приближаваше събитието, и щеше да е сложно да ползваме мястото за сглобяване.

В крайна сметка на 7ми януари успяхме да изпратим всичко към Белгия, и то стигна там след една седмица.
Това беше много на ръба, и бяхме на път да активираме резервния план (който беше да наемем камион и да си го караме ние сами до там, като за крайни случаи можеше да досглобяваме някакви от кутиите в по пътя)

За да се справим изобщо, махнахме следните функционалности:
– loop-out през портовете на Radxa-та, вместо през capture картата. Така щяхме и да можем да показваме нещо различно на екрана, докато няма нищо включено. Основната причина да го няма беше, че не можахме да намерим 110 бр. къси microHDMI-HDMI кабели;
– Да избегнем един кабел и да носим аудиото между двете кутии по мрежата. Подкарах един proof of concept с AES67, но не остана време да го направя production ready;
– Горното беше спряно и от това, че поради някакъв синхронизационен проблем audio mixer-a crash-ва, ако му ползваме USB audio-то. Има няколко идеи за как да го оправим, но сравнително късно намерихме, че причината е една промяна, която го прави да работи на 48KHz вместо на 44.1KHz, и води до разсинхронизация на USB-то и четене на грешна памет;
– Пак заради липса на един кабел и време не довършихме функционалността да може да се пуска звук от презентацията на лектора. В някои зали няма озвучаване, та това нямаше да е полезно, но за други щеше да е, а все повече лектори искат да пускат звук;
– Единият ни USB порт на кутията трябваше да ходи директно в Radxa-та, за да можем да правим разни интересни неща. И за него нямахме подходящ кабел, но и донякъде по-добре, понеже това си е жив backdoor в кутията и не сме доизмислили как някой да не пъхне клавиатура и да почне да прави мизерии…

Но, имахме цялата функционалност от предишни години, заедно с аудио миксер, който беше вграден (едно нещо по-малко за носене), и чиито нива можеше да следим в реално време и да променяме, когато се налага (без да трябва да пращаме някой на място). Като допълнителен бонус, не можеше random хора да променят настройките по звука, понеже кутията копчета няма :). Изобщо, аудио миксера и нещата около него заслужават отделен post, който Алберт (който написа повечето код) написа :)

В последната седмица успях да оправя още няколко неща, като да имаме и 480p stream (не само за хората на гаден DSL, но за хората на Wi-Fi в самия университет, които не успяваха да влязат в залите).

И така, започнахме FOSDEM 2025 с хардуер, приготвен преди 3 седмици, с известни проблеми и не-достатъчно-тестван. Ако имахме толкова проблеми, колкото очаквах, щях да използвам цялата тая история като пример за децата ми какво да не правят.
Отидохме около 30 човека от България, и бяхме голямата част на видео екипа. Въпреки всичките ми планове да съберем доброволци от други места, не ми се получи – успях да направя един online инструктаж точно една седмица преди FOSDEM, а нямах как по-рано (поради приключването на сглобяването в началото на януари, след което се разболях така, че все още кашлям). Надеждата ми е, след като сглобим останалите кутии, да видим дали разни hackerspace-ове няма да им харесат (щото с тях може да се правят доста интересни неща) и така да съберем още желаещи.

Имахме учудващо малко проблеми.

Основният ни проблем дойде от известния проблем с memory leak-овете на Voctomix – бяхме планирали да мигрираме към Voc2mix, който беше release-нат лятото, но не ни остана време да го преборим (той щеше да ни даде и още възможности, като например повече от 2 аудио канала и съответно начин да носим backup аудио). Това доведе до дупки в някои лекции, и за догодина има няколко идеи как да се оправи.

Другият по-често срещан проблем (3-4 пъти) беше, че определен входен сигнал в capture картата успява да я ошашка, и да и спре loop out-а. Не е ясно защо е, нямаме source на firmware и не можем да намерим документация на чипа (Macrosilicon MS2131, ако на някой му се намира, няма да откажа).
(има предположение, че определени macbook M1-та го правят това с побъркването на capture картата, накрая ще вземем да ги забраним)

Иначе ни отказаха една-две платки, спря тока в една зала, нищо не се наводни, въпреки забавяния заради вдигането на мрежата в петък бяхме готови в сравнително нормално време, та да си легнем навреме, и разглобяването приключи също достатъчно спокойно, че да може всички да хапнат нормално.

Успяхме дори да пренапишем начина за визуализация на нивата на звука (разделихме двата канала), с изнасяне на цялото смятане на нивата в отделна машина и база (за да освободим процесорно време на видео миксерите).

А аз направих грешката в събота вечер да ида на едната вечеря, която доста се проточи и заедно с умората от всичко останало доведе до там, че трябваше да седна и подремна някъде неделя следобед. Или съм изгубил форма, или просто не успях да се възстановя от боледуването…

Накрая дадохме назаем 2 кутии и един mixing laptop на FOSSASIA, има шанс да ги ползват скоро :)

От новите неща тази година – наслагахме стационарни телефони по VOC-овете и на разни други места, да видим как ще се получи. Закачихме и малко мобилни телефони на SIP към същата централа, за който желаеше. Експериментът беше успешен, ползваха се прилично (и вече има желаещи да има на още места). Може дори донякъде да заместят walkie-talkie-тата (дето още не мога да ги заобичам).

За самия FOSDEM не мога да кажа много – пак беше голяма лудница и пълно с хора, доколкото знам тази година доста по-добре са поддържали залите да не се препълнят. За мен най-интересното беше отделният “junior” track, за деца да ходят на workshop-и и да им разказват полезни неща. Това е нещо, което при нас май в момента го няма (едно време hackconf беше ориентиран към ученици, ама вече го няма), и би било хубаво да се появи.

И да завърша с една голяма благодарност към всички доброволци, които помогнаха и не ме удушиха (понеже цялото упражнение никак не беше леко) – без вас това нямаше шанс да се случи, та много много много благодаря. И ще се радвам да се включите пак догодина :)

Tags: ,

One Response to “FOSDEM 2025 – на български”

  1. Radi Dochev Says:

    Добре сте си изкарали! :)

Leave a Reply