2016-12-29 33c3 – малко лекции
by Vasil KolevТази година гледам 33c3 от вкъщи, и май гледам по-малко лекции. Ето какво съм гледал до тук:
(обработените лекции са на media.ccc.de, ако ги няма тук може да се търсят на relive)
What could possibly go wrong with <insert x86 instruction here>? беше описание и демонстрационен код как може да чрез ползване на кеша (flush-ване, напълване и т.н.) да се комуникира между несвързани процеси или дори виртуални машини, които се schedule-ват на същия процесор (т.е. и между core-ове, които споделят кеш).
How Do I Crack Satellite and Cable Pay TV? беше за reverse-ване на чиповете, които декриптират сателитна телевизия, прилично интересно.
Building a high throughput low-latency PCIe based SDR са хора, които разработват software-defined radio на mini PCIe карта, което може да се използва за всякакви по-сериозни цели (има включително синхронизация на часовника от GPS), като за момента са до средата (не са си постигнали целта за скорост на устройството), и ако постигнат прилична цена, това може да се окаже идеалното устройство за правене на софтуерни GSM/LTE неща.
Shut Up and Take My Money! беше за как са счупили на някакви хора мобилното приложение, което се занимава с потребителски транзакции. Звучеше като да трябва да затворят тия, дето са го мислили/писали.
What’s It Doing Now? беше доста интересна лекция за автопилоти по самолети, как тоя тип автоматика трябва да се следи внимателно и като цяло, че нещата не са толкова автомагически, колкото ни се иска. Лекциите за самолетни проблеми винаги са интересни :)
Nintendo Hacking 2016 описа какво са счупили по разлините nintendo устройства, exploit-и по boot loader-и и всякакви такива неща. Това беше една от лекциите, в която се споменаваше техниката с glitching – да се подаде по-нисък волтаж за малко, така че дадена инструкция да се намаже и да има шанс да се JMP-не някъде в наш код в някакъв момент, така че да можем да dump-нем нещо.
Where in the World Is Carmen Sandiego? беше лекция за чупенето на системите за резервиране на самолетни билети и като цяло пътувания. Силно тъжно, казаха си в началото, че няма много хакване в лекцията, понеже нещата са твърде счупени и лесни за атака. Кратък съвет – не си публикувайте снимка на boarding pass-а.
You can -j REJECT but you can not hide: Global scanning of the IPv6 Internet е разработка с DNS за сравнително лесно сканиране на всички съществуващи IPv6 DNS PTR записи, та да се намерят повечето съществуващи сървъри. Доста идейно и вероятно ще го тествам някъде :)
Tapping into the core описва интересно устройство за дебъгване/слушане на intel-ски процесори през USB и вероятно и мрежа, т.е. дебъгер, който може директно да пипа процесора. Звучи многообещаващо (лекцията гледаше основно на това като начин за правене на rootkit-ове).
Recount 2016: An Uninvited Security Audit of the U.S. Presidential Election беше много празни приказки за изборите в щатите, за пре-преброяване, в което не са открили проблем, и като цяло за счупената им система.
The Untold Story of Edward Snowden’s Escape from Hong Kong разказваше за двете седмици на Edward Snowden в Хонг Конг и бежанците, при които са го крили, преди да отлети, заедно с призив за fundraiser за тях.
State of Internet Censorship 2016 беше нормалното описание, заедно с проектите, чрез които се изследва. В общи линии изводът беше, че вече цензурирането е узаконено почти навсякъде, където се случва и става все по-често явление някоя държава да си спре internet-а за малко, около разни събития.
Million Dollar Dissidents and the Rest of Us описа какви таргетирани методи се използват от различни правителства (и кой им ги продава и учи) за hack-ване и вадене на данни от всякакви устройства на неприятни за тях хора. Нещата са прилично напреднали и е все по-ясно как повечето ни софтуер не става за secure дейности.
On Smart Cities, Smart Energy, And Dumb Security беше за колко са счупени “smart” електромерите и как сигурността на тия неща никой не и обръща сериозно внимание.
Dissecting modern (3G/4G) cellular modems беше интересно описание на съществуващ хардуер, който може да се използва за 3g/4g модем (който се използва в единия iPhone даже), и който накрая се оказа, че търкаля android/linux в себе си (т.е. може спокойно да се каже, че в iPhone 6 (ако не се лъжа) има един linux/adroid).
Тия дни ще догледам още някакви от записи и каквото остава утре и ще пиша пак. Много ми се иска да изгледам повечето неща за random генераторите и лекцията за HDMI.
December 30th, 2016 at 12:01
Някои от немскоезичните лекции са също много добри, например SpiegelMining – Reverse Engineering von Spiegel-Online. Човекът систематично съхранява от няколко години насам съдържанието на едно от най-влиятелните онлайн издания в Германия и анализира неща като например връзката между ключови думи и теми и възможността да се коментира. Оказва се, например, че всички статии за Израел и близкоизточния процес са заключени за коментар, докато тези за Украйна и Русия не са. Пропуснах началото, така че ще чакам да излезе записът, но като цяло от много време се каня да направя нещо подобно с българските онлайн медии.