Archive for May, 2011

2011-05-30

Monday, May 30th, 2011

Имаше един въпрос в блога какво е initLab, та да взема да кажа две думи по въпроса.

Initlab е hackerspace по дефиниция, т.е. място, в което хората се събират да вършат разни странни неща. Намира се на ул. “Лозенец” 4, на последния етаж (мисля, че има надпис на вратата), а понеже долу няма звънец (по ред странни причини), ако човек звънне на +35924624356, вратата долу автоматично ще се отвори.

Има различни забавни проекти, които в момента се случват – докато пиша това, Владо води курс за wordpress за не-програмисти, до мен седи един RepRap принтер (с чиито софтуер/firmware си играя), някъде в съседната стая е оставен моя proxmark3, с който разни хора се занимават, тия дни написах нещо кратко да показва кой е в lab-а в момента (ако са се съгласили да им се отбележи MAC адреса в системата, та да се знае дали все пак има някой), и както споменах – един телефонен номер, който да отваря вратата долу.
(има някаква вероятност да представя няколко от тия неща на някоя идваща конференция, например на linux-bg)

Мястото е подходящо за разни проекти, водене на курсове и като цяло за събиране на странни хора. Има прилично количество информация на сайта (както и правилник :) ), така че всички любопитни могат да се информират и дори да се включат в някое от събитията.

2011-05-07 3d printer

Saturday, May 7th, 2011

Днес беше весел ден в initLab.

Отидох там около заниманията с RFID и едно нещо, дето довършваме с Кънев (за което, заедно с проекта за отваряне на вратата с позвъняване (който вечер работи, със съвсем малко жертви) вероятно ще направим една кратичка лекция). Там се оказаха и няколко човека, който се занимават да сглобят 3D принтер (такъв, дето прави формички от пластмаса) и с които в крайна сметка се занимавахме до около 23:00…

В началото имаха няколко проблема със софтуера (писан от всякакви странни хора, я на java, я на C/C++), който забиваше или успяваше да забие контролера на принтера (който па беше в процес на сглобяване). След малко дебъгване, strace-ване и четене на код се оказа, че протоколът за комуникация е прост, текстово базиран, работи на 19200 (без flow control, което води до един проблем), и може за тестове да се ползва от терминал.
(има нещо много забавно в това да напишеш команда и да гледаш как някакъв реален хардуер мърда или се опитва да се подпали)

Съответно няколко часа досглобявахме машината, пускахме тестове, намерихме един доста неприятен failure mode, който изискваше почти пълно разглобяване на главата (затъкнато парче от изходния материал), а аз даже написах едно просто програмче да насипва файловете с команди (т.нар. gcode) в устройството, понеже всичкия друг софтуер имаше разни проблеми с комуникацията – или объркваха протокола (неясно как), или просто препълваха устройството (т.е. не чакаха на всяка команда отговор, а просто пращаха с пълна сила).
(и май се търси някой да го допипне да работи за windows, че аз не съм наясно как се отваря там серийния порт)

Утре следва додебъгване, и може би първият създаден обект (максималният постигнат дотук резултат беше спокойно местене по трите измерения и няколко капки изходна субстанция).

Update: Забравих да напиша най-важния момент – цялото нещо е open-source (питайте google за reprap), съответно може да се намери не само source на комуникиращото приложение, но и на firmware от страна на контролера на принтера.
(по-късно ще измъкна от Тони Стоев link към неговите писания по темата, понеже той се занимава с организирането на проекта)